Přihlásit se | Registrace

Není larp jako larp

Jedním z největších sporů, který kdysi vedla celá larpová komunita, byl boj o definici toho, co je a co už není larp. Nevyhnulo se to ani té české, která vyrostla především na larpech postavených na stolních rolových hrách (zvaných příznačně hry na hrdiny) a na převedení boje z kostek na reálné dřevěné zbraně. Tvrdit, že hry s výrazným prvkem bojových scén, kde hráči představují mýtické bojovníky, nejsou larpem, je stejně zbytečné jako tvrdit, že není larpem dramatická hra, kde aktuální sociální problémy řeší hráči v rolích pouze diskuzí. Cílem tohoto článku však není hledat v této otázce rozhodnutí, a vlastně to pro tento článek ani není důležité. Cílem je rozlišit, které směry larpu chce portál podporovat.

Česká larpová scéna je v době vzniku tohoto portálu už dlouhé roky složena z drtivé většiny příznivců spíše bojových, než-li divadelních her. Není záměrem tohoto portálu tuto skutečnost vyvracet. Nicméně jeho záměrem není ani tento fakt přímo podporovat. Podobných serverů, zabývajících se touto formou larpu, v Česku zvanou dřevárny, je už bezpočet. Skupin, které se věnují tomuto druhu zábavy, jsou desítky.

V posledních letech se však objevily i hry, nejvíce inspirovány larpy skandinávskými, zaměřené jiným směrem, než je boj a fantasy. Objevily se skupiny i jednotlivci organizující larpy založené na jiných aspektech a žánrech. Larp se také začal přesunovat do městského prostředí nebo uzavřených prostor. Rozšířil se z hlediska žánrové pestrosti a cíle, které hráči svým hraním sledují, již nejsou jen adrenalinový zážitek. V neposlední řadě se také stal přístupnějším běžnému dospělému jedinci, který už odrostl dobrodružným románům a přesto má chuť kreativně trávit svůj volný čas. Skupiny, které se věnují tomuto druhu larpu, nejsou příliš vidět a ani server na ně zaměřený doposud neexistoval.

A právě takovým larpům by měl portál Larpy.cz sloužit. Běžnou veřejnost o nich informovat, zájemcům rozšiřovat obzory o možnostech larpu a jejich organizátorům pomáhat sdílet zkušenosti. Cílem portálu Larpy.cz je soustředit se na tyto druhy larpů a v tomto směru podporovat posun české larpové scény kupředu.

Zanechte komentář

Nejčastější štítky

Archivy