Přihlásit se | Registrace

Česká Larpedie v přípravě

Jedním z projektů, zastřešených pod portálem Larpy.cz, bude česká verze larpové wiki. Poběží na populární platformě MediaWiki a obsahově půjde o původní dílo, nikoli o prosté (natož strojové) překlady ze zahraničních wikipedií nebo slovníků s tematikou rolových her.

Současná larpová teorie, jak lze označit souhrn veškerých poznatků úzce se dotýkajících všeho kolem larpů, je v zahraničí a především v severských zemích poměrně rozvinutou oblastí poznání. Zahrnuje metody, modely i hypotézy o skladbě larpu, jeho hraní nebo ideových přístupech a za dlouhá léta si vystavěla poměrně bohatý pojmový aparát.

Larpedie se bude zaměřovat nejen na slovníkové výklady pojmů, ale bude přinášet i obsáhlejší hesla o důležitých prvcích na poli larpu, jako jsou manifesty, historický vývoj, literatura nebo významné osobnosti. Její záběr bude celosvětový se zvláštním ohledem na Česko. Slibuje si tak zásadní přínos k osvětě hráčů a organizátorů českých larpů a tím k většímu a rychlejšímu rozvoji kvality místních her.

Na první české larpové konferenci Odraz v polovině dubna 2008 dojde k slavnostnímu spuštění Larpedie. Tvůrčí skupina Veselý Kopeček, která je iniciátorem a autorem tohoto projektu, nepřijde s prázdnou – už teď je rozpracováno několik desítek hesel a pokračuje se na jejich redakční úpravě, jejich struktuře a celkové skladbě wikipedie. Po veřejném spuštění autoři předpokládají přihlášení aktivních přispěvatelů, kteří budou obsah dále rozšiřovat, upravovat a udržovat.

Zde je malá ochutnávka v podobě jednoho z krátkých hesel:

Eskapizmus
V kontextu larpu se jedná o hraní hry za účelem dočasného úniku před reálným světem, životem a jeho problémy. Pojem „eskapista“ se používá i jako pejorativní označení pro hráče, kteří si hrou (zejména společenským/mocenským postavením svých postav) nahrazují chybějící sebedůvěru, narušené sebevědomí apod.

4 komentářů k příspěvku “Česká Larpedie v přípravě”

 1. Ahoj, měl bych drobnou terminologickou prosbu – raději to vysvětlujte jako „larpovovou _wiki_„, ne „larpovou wikipedii„. Wiki je obecný název pro tenhle druh stránek (http://cs.wikipedia.org/wiki/Wiki). Wikipedia je konkrétní projekt otevřené wiki encyklopedie. A také ochranná známka nadace Wikimedia (která technicky zajištuje chod serverů Wikipedie, vývoj MediaWiki, a pod.) – vysvětlení/podtituly typu „česká verze larpové wikipedie„ by do práv k té známce zasahovaly. Může to být v duchu Wikipedie, inspirované wikipedií,… ale ne „verze wikipedie„. Díky!

  Možná to takhle může vypadat jako zbytečné pruzení, ale bohužel, pokud nechceme, aby název „Wikipedie„ užíval kdokoli pro cokoli, je to nutné. (jinak bychom se asi zanedlouho dočkali třeba „Hotelpedie – Wikipedie českých hotelů„, a nějaký vykuk by hotelům nabízel placené zápisy „do wikipedie„). Jinak Larpedii fandím, a třeba někdy i trochu obsahu napíšu.

 2. Od Ismael,

  Podnětná připomínka. Díky, opravím.

 3. Mam dve otazky na tvorcov Larpedie:
  1. Na Larpedii som ani po niekolkych minutach hladania nenasiel emailovy kontakt, kam by som mohol zasielat svoje otazky – preto som bol nuteny zvolit tuto formu…
  2. Moja skutocna otazka bola, ci sa na Larpediu moze prispievat aj v slovenskom jazyku alebo ci budu tieto clanky prekladane v ramci korektury prekladane do cestiny (co si viem predstavit, ze moze byt velmi narocne.)

  Dakujem

 4. Larpedie obecně nemá mailový kontakt, diskutuje se na diskuzní stránce k danému heslu. V tomto případě by to mělo být na stránce Jak psát, dostupná z levého menu (právě byla doplněna, ale je zatím prázdná).
  Larpedie bude česky, tedy je potřeba snažit se psát česky s tím, že to rodilí mluvčí budou opravovat. Další dotazy příp. přímo tam.

Zanechte komentář

Nejčastější štítky

Archivy