Přihlásit se | Registrace

Larpy v roce 2020

Pro letošní larpovou chatu jsme s Karolínou připravili rychlý průlet zajímavými larpy, které se chystají na letošní rok. V případě obsahových a dramatických her jsme se pokusili sesbírat úplně všechno, nač jsme narazili, takže tu najdete pestrou paletu nového i vyzkoušeného. Z ostatních kategorií jsme vybírali hlavně (relativní) novinky, které konvenovaly našemu osobnímu vkusu. To se týká larpů komorních, zahraničních, městských a bitev (s drobným postapokalyptickým apendixem). Na konci najdete i kalendářové shrnutí, abyste si mohli naplánovat rok.

Obsahové / dramatické larpy

Přihlášky: všechny vypsané běhy už uskutečněny

Výpravná hra o českých legionářích, kteří se snaží po skončení války vrátit domů. Nečekají je ale jen útrapy drsného pochodu přes Sibiř, ale musejí také překonat odpor rudé armády. Nejdéle uváděný obsahový larp v Česku.

Přihlášky: nelze se přihlašovat, běh je interní

Larp s trochou z Dostojevského filosofování, slzou z Čechovova dramatu, veršem z Jeseninovy básně a trpkým smíchem Gogolova románu. Rassvet je komorní vztahové drama o rozpadu tradičních hodnot carského Ruska, lásce a bolesti a smyslu života. Život mu vdechl nový produkční tým a přesunutí lokace na zámek Úsobí.

Přihlášky: už proběhly

Epická obsahová hra s tvrdým bojem situovaná na mystickou Šumavu. Tématy jsou rytířskost, odvaha a čest okořeněné trochou pohádkové mytologie. Je možno hrát i crossgenderové postavy.

Přihlášky: už proběhly

Příběh o dospívání, válečných traumatech a soužití s netvory, který se odehrává v ústavu pro převýchovu problematické německé mládeže po skončení druhé světové války. Působivost hry zajišťuje perfektní scénografie, atmosférická hudba, vymakané kostýmy, prostory autentické bývalé nemocnice, spánková deprivace a twistnutá atmosféra.

Přihlášky: v březnu

Operace Liebenthal je situovaná na konec války v Protektorátu, kdy ještě není jasné, jak se situace vyvine. Konflikt mezi partyzány a wehrmachtem má dopad i na běžné venkovany a podle zvolené herní skupiny jde tedy víc o napínavou terénní akci, nebo o civilní drama o obyčejném životě v nepříznivé době. Larp byl zatím uvedený pouze dvakrát a vrací se po roční pauze. Stylově jde prakticky o sandbox s „play to lose“ směřováním.

Přihlášky: hra je prozatím zrušená kvůli pandemickým opatřením

Vzdělávací larp o napínavém přebíhání hranic v padesátých letech, který vznikl ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Přihlášky: na podzim

Vyjednávací diplomatická hra, inspirovaná událostmi mezi lety 2006-2014, která nabízí zábavný pohled do mezinárodní politiky. Hra má vysoký komfort ubytování, minimalistické role a klade důraz především na vyjednávání a rozhodování.

Přihlášky: už proběhly

Hra umožňuje prožít si životy rodin z různých společenských vrstev, které obývají jeden dům na Královských Vinohradech v 19. století. Národ sobě čerpá z politického a kulturního pozadí dané doby a přináší některé neotřelé prvky – jako např. skoky v čase, které umožňují zahrát si postavu v různých obdobích jejího života. Je možné zahrát si i zkrácenou postavu, kdy hráč přijíždí až den po započetí hry.

Přihlášky: na jaře

Čistky jsou černá komedie z období stalinistického Velkého teroru. Jde o politickou hru, kde hraje velkou roli vyjednávání, sebekritika, náhoda a ironie.

Přihlášky: na jarní běh uzavřeny, na podzimní budou vypsány na jaře

Příběh o skupině povstalců, kteří bojují vůči teokratickému režimu zvěstujícímu soudný den a konec světa. Formátem jde o obsahový larp (s airsoftovými zbraněmi) s okázalou výpravou, pojednávající o víře a hrdinství, lidství a naději.

Přihlášky: už uzavřeny

Westernový „hrdý“ brak odehrávající se v zapadlé výspě civilizace, městečku Blackhill s podivnými starousedlíky a ještě podivnějším okolím. Trochu jako Hell on Wheels říznuté Tarantinem a Lovecraftem. Herní skupinky mají podobně jako v Operaci Liebenthal poněku odlišnou herní náplň (trapeři, banditi, hledači zlata atd.).

Přihlášky: zrovna běží

Postapokalyptická, temná verze historické hry Albigenští, která klade důraz na vyjednávání a snahu přežít v nesvobodném světě. Obsahovka s různými úrovněmi skriptovanosti se koná na základně v Bratronicích. Součástí je i jugger a boj nerfkami.

Přihlášky: už uzavřeny

Larp, který settingově vychází ze ságy o Harrym Potterovi. Děj se odehrává v průběhu sedmého dílu a je situovaný do Bradavic pod Snapeovou nadvládou. Hrdiny jsou obyčejní studenti, kteří se snaží různými způsoby s nastalou situací vypořádat. Hru převzal nový organizátorský tým a pokud pojedete, dostanete i hůlku.

Přihlášky: ???

Psychedelický neo-noir z prostředí nejmenovaného Podniku, kde se v kulisách alternativní reality roku 1999 odehrávají drogové večírky a různé formy shady bussinessu. Hra byla po betatestu výrazně přepracovaná a nabízí prostor pro spoustu špatných rozhodnutí, fyzické hraní (násilí a intimita) a experimenty s posloupností času. Můžete si také zvolit, zda hrajete personál Podniku nebo jeho návštěvníky.

Přihlášky: od 14. května

Obsahový larp, který těží ze známé předlohy o světě po apokalypse, kde prakticky všichni oslepli a snaží se pouze přežít. Účastníci hru opravdu absolvují poslepu a odnášejí si unikátní (lehce hororový) zážitek.

Přihlášky: ???

Vzdělávací larp pro netradiční věkové kategorie 10-15 a 15-20 let o účastnících vědecké mise, která čelí neznámému nebezpečí. Hra kombinuje opravdový výzkum v terénu (nutná predispozice: láska k přírodním vědám) a dramatický sci-fi larp.

Přihlášky: běh zrušen kvůli pandemii, čeká se na náhradu

Život obyčejných lidí ve středověku, trocha dramatu a hodně autenticity, tak by se dal Testament shrnout. Jde o simulaci chodu obce v polovině 14. století s cool lokací na tvrzi Malešov, která nabízí funkční černou kuchyni, kovárnu, kapli, šenk atd. Důraz je kladen na historickou přesnost, ať už v oblékání, hudbě či jídle.

Přihlášky: pro přihlášení kontaktujte šéfy skupin

Další dvě kola už tradičního larpu „v rukou hráčů“, kde si obsah tvoří účastníci domluvou s vypravěči svých herních skupin. Letos s tématem antického Říma a Forgotten Realms.

Přihlášky: už uzavřeny

Dekadentní obsahovka z přelomu 19. a 20. století z rukou mladých organizátorů z Rollingu. Příběh je situovaný do pařížského kabaretu, kde se schází třeba prokletí básníci a součástí samotné hry je i umělecká tvorba.

Přihlášky: už uzavřeny

Pokud hledáte larp se zaměřením na tribal, tradice, magično a nonverbální komunikaci (specifická kombinace, vím…), je tohle vaše trefa do černého. Srdce lesa je příběhem poslední výspy lesních bytostí, které válčí (a prohrávají) s lidskou civilizací. Letos je k navštívení pouze beta verze, příští rok budou už ostré běhy.

Přihlášky: hra už proběhla

Hra, která se definuje názvem: klasický devadesátkový Lyžák se vším všudy. Hráči si v rolích deváťáků vyzkouší první trapné pokusy o intimno, pašování chlastu do autobusu, přebírání kluků/holek ostatním a dělání bordelu na svahu. Jde o obsahový sandbox s předpřipravenými postavami, ale minimem skriptu a pozoruhodnými mechanikami.

Přihlášky: od 1. dubna

Putovní larp, který vás provede krajem Posázaví. Herní skupinky mají odlišnou náplň: některé jsou na čundru, jiné na firemním teambuildingu a ještě jiné jdou pohřbít otce. Společné mají to, že se přemisťují různými způsoby krajinou a nechávají se unášet cestou. Larp se nevyhýbá emocím, akcentuje ale hlavně pozitivní prožitek. První víkend je určený k tvorbě obsahu, druhý je pak vyhrazený samotnému larpu.

Přihlašování: spuštěno v lednu

S Krvavými časy se vydáte do středověkého Norimberka, na říšský sněm, kde se bude vyjednávat o tom, kdo se stane příštím císařem Říše římské. Těžiště obsahového larpu klade důraz především na intriky a přesvědčovací schopnosti, byť osobní a náboženské linky zde mají také prostor.

Komorní larpy

Vzhledem k formátu neuvádíme ani data konání, ani přihlášek. Dívejte se po festivalech nebo oslovte organizátory

Larp, který jde vyhrát! Dobrodružná pirátská romance, která se zaobírá výpravami za dobrodružstvím a trochou politikaření.

Novinka, která se ještě peče a stojí na hraně toho zážitkově sebezkušenostní akce a larpu. Hra pouze pro ženy, ale uvažuje se i o mužské variantě.

Překladová hra, kterou lze charakterizovat jako temnější verzi Snu noci svatojánské. Děj pojednává o lesních bytostech, které odvádějí lidi do lesa a očarovávají je. Hra je prakticky němá a magie se zhmotňuje skrze tanec.

„America’s next top model“ se vším, co k tomu patří. Komediální larp pro ženy, v němž jsou klíčovými slovy focení, krása a bitchfight. Přítomní budou Tyra Banks, Janice Dickens, Mr. and Miss Jay a možná i Twiggy.

Známá táborová hra převedená na divadelní stage a říznutá komorním larpem. Děj je zasazený do 20. let a kromě několika herců hraje na jevišti hlavně 50 diváků. Koná se několikrát měsíčně v divadle NoD v Praze.

Městské larpy

Přihlašování: již uzavřeno

Civilní hra o vztazích (nikoli nezbytně milostných) ze současné Prahy. Přihlašuje se ve čtveřicích, ale o tom, s kým budete hrát, se rozhodne až na workshopech, které zaberou první víkend. Což také značí, že hra nemá před workshopy skoro žádný obsah – ten se tvoří až v součinnosti s ostatními. Larp uvádí nový tým, který převzal štafetu po tvůrcích.

Přihlašování: začátkem dubna

Obsahový městský larp pro skupinky o pěti lidech, z nichž každá má svého vypravěče a jiný herní obsah (od detektivky, přes mystery, až po rodinné drama). Hraje se od sobotního večera do nedělního rána. Larp je civilní, byť s prvky mystična.

Přihlašování: už uzavřeno

Pražský městský larp, v němž se stírají hranice mezi realitou a fantazií. Své zásadní místo zde má městská mystika, ale spíše gaimanovsko-ajvazovská, než ve stylu World of Darkness. Hra je zaměřená na dramatickou, příběhovou stránku, tudíž zde absentují boje frakcí, akce a expení. Na stránkách larpu si lze zahrát boží bitovou adventuru.

Bitvy

Přihlášky: po Velikonocích

Víkendová bitva s příběhem, která se inspiruje liniovými střety Války za nezávislost, Velkou francouzskou revolucí a jinými milníky válečnictví 18. a 19. stol. Čistě pušková záležitost s loktarkami a barikádami nabízí možnost zapůjčit si kostým a hrát ve speciálních jednotkách.

Přihlášky: ???

Bitva ze Středozemě, jejíž výhodou je kvalitní zázemí keltského skanzenu a různé formáty střetů pro různé skupinky.

Přihlášky: 1. 7.

Měkká bitva z nového neotřelého světa, která nabízí množství různorodých stran a příběh, který bude předáván nejen velitelům, nýbrž všem hráčům. Účast 120+ účastníků.

Zahraniční larpy

Pirátská klasika: opravdová plavba za pokladem na plachetnici La Grace ve Středozemním moři. Jeden běh je v angličtině a druhý italsko-anglický.

Něco jako komiksová série Mýty jenom v kulisách 60. let Německa rozděleného  železnou oponou. Hraje se s předepsanými postavami – v zásadě pohádkovými archetypy – které mají ale lidskou i mytickou stránku. Postavám jde o to, zachovat si své staré příběhy i v době, kde dominují narativy o vědeckém pokroku a průzkumu vesmíru. Feeling má trochu připomínat klasická špionážní dramata. A hraje se v autentickém šedesátkovém hotelu nedaleko Frankfurtu.

Dekadentní komedie se zápletkami blízkými Velmi nebezpečným známostem (což zahrnuje i hodně fyzické hraní a sexualitu všech podob). Larp je přiznaným campem s frivolní, karnevalovou atmosférou, v kulisách alternativní historie blízké rokoku, ale s moderními twisty a všudypřítomnou magií. Atmosféricky je to hodně podobné filmu Marie Antoinetta od Sofie Coppoly.

Kyberpunkový larp o tom, čeho všeho jsme ochotní se vzdát a o tom, co dělá vlastně člověka člověkem. Hra slibuje přitažlivou scénografii, které dominují neonová světla, high-tech vybavení a rozmanitý výběr skupin ze spodních pater společnosti. K dispozici jsou i nerfkové zbraně. Jo, a chystá se tam větší česká výprava.

Hra z české dílny, která se inspiruje v noirových filmech a navazuje na ducha staršího Dance Macabre, což znamená, že většina interakcí se odehrává skrze tanec. Jarní (anglický) běh byl kvůli koronaviru zrušen a přesunut na říjen. Přihlašování proběhne zřejmě pouze v omezeném režimu na zaplnění chybějících rolí.

Verze hry Albigenští pro mezinárodní publikum. Hra je situovaná do období katarských válek ve 13. století ve Francii. Své místo zde mají dominikáni, templáři, dobová hudba a kostýmy a politika. Postavy jsou přiznaně dělené na hlavní a vedlejší a hra je kombinací sandboxu a obsahovky.

Postapo

Alespoň informativně přinášíme bez bližšího popisu i výběr ze zajímavých postapo akcí – zpravidla sandboxového nebo bitevního typu.

Kalendář

Zanechte komentář

Nejčastější štítky

Archivy