Přihlásit se | Registrace

Nadace pro larp beta

Nadace

Nové larpy nevznikají. Recyklují se myšlenky a postupy ze starých „osvědčených„ akcí. Zvyšuje se účastnický poplatek a začíná narážet na hranice toho, kolik jsou hráči ochotni ještě platit. Organizátoři by i organizovali, ale není za co. Dotovat ze svého nechtějí a z hráčských poplatků akci nezaplatí. Opravdu vidíme konec larpů v Čechách – kvůli penězům?

Jednou z mála cest získání peněz zvenčí a zajištění financování jsou grantové akce a programy, ze kterých lze čerpat dotace. O úskalích s tím spojených mluví například dřívější článek Zdroje a legitimita financování. A to je důvod pro následující experiment.

Peníze

Několik jednotlivců se rozhodlo investovat své peníze do možnosti vzniku nového skvělého larpu, který by jinak nevznikl. Larpu, který někdo zatím jen nosí v hlavě, protože jeho rozpočet vyžaduje finance, které nemá kde vzít. V tuto chvíli má tedy tento miniprojekt jediný cíl – dát dohromady jistou částku a nabídnout ji tomu, kdo při splnění daných podmínek realizuje nový larp. Pokud se pak ukáže, že šlo o aktivitu smysluplnou (což potvrdí dostatečný zájem investorů i uchazečů o peníze), je možné zvážit i její budoucí vývoj – včetně formalizace, institucionalizace a zasazení do právního rámce. V současné době nic takového zatím neexistuje.

O jaké sumě se tu bavíme? Zatím jsme zapojeni čtyři, každý 5.000 korunami – dohromady tak jde o 20.000 Kč. To je suma, do jejíž výše chceme finančně podpořit vznik jednoho vybraného larpu. Pokud se k nám chce někdo další při výběru přidat a částku navýšit, je samozřejmě vítán.

Podmínky

Pro udělení částky jsme stanovili několik následujících podmínek.

 • Primárně chceme podpořit projekt netradiční, zajímavý a originální – formou, tématem, přesahem, zpracováním… čímkoli. Projekt přinese v tomto smyslu nový larp nebo zásadní posun v kvalitě, která by bez peněz zvenčí nebyla možná.
  Nechceme živit existující a fungující struktury.
 • Nový projekt by měl ovlivnit „veřejnou„ larpovou scénu. Larp proto bude za definovaných podmínek otevřený co nejširšímu publiku, s ohledem na věk, vybavení či jiná smysluplná kritéria.
  Nemáme zájem podporovat uzavřenou hru pro organizátory a jejich pár kamarádů.
 • Podporujeme zvyšování informační úrovně o larpech. Z toho důvodu bude mít tento larp vytvořenou veřejně přístupnou webpage se všemi potřebnými informacemi.
  Nepodpoříme zlozvyk šíření informací po náhodných fórech a obskurních zdrojích.
 • Účastnický poplatek bude minimálně 100 Kč na den hry.
  Nechceme dotovovat pouze slevu pro hráče, nechceme deformovat prostředí pro ostatní hry.
 • Chceme zveřejnit závěry z proběhnutého projektu. Celý larp proto bude ukončen výstupem od organizátorů a to ve dvou formách. První bude veřejný závěr na stránkách hry v podobě fotografií, organizátorského shrnutí apod. Druhou pak bude zpráva pro nás, obsahující podrobnější informace o procesu a technikách tvorby a organizačním postupu, se zvláštní kapitolou zaměřenou na rozpočet, se svolením ke zveřejnění a prezentaci.
  Nepotřebujeme účetní uzávěrku, ale přehledovou zprávu, která přispěje k dalšímu rozvoji larpu.
 • Uveřejňujeme tuto výzvu na podzim 2010 a podané žádosti očekáváme do konce března 2011. Do konce dubna 2011 vyhlásíme výsledek a autorovi vybraného larpu odešleme cca 2/3 z celkové částky. Do tří měsíců od proběhnutí hry očekáváme výstupy dle předchozího bodu a po jejich obdržení odešleme zbylou část peněz.
 • Žádosti přijímáme na emailu nadace@larpy.cz v běžných formátech. Preferujeme rozsah textu obvyklé A4. Výše uvedenými body není nutné se v žádosti nechat svazovat. Nutnou součástí žádosti je však popis očekávaného přínosu vzniklého penězi od nás.
 • Vyhrazujeme si právo nepodpořit žádný projekt.
  To pro případ, že by nám přišla jediná žádost a ta byla úplně tragická.

A je to venku. Výzvu jsme vypustili a stojíme si za ní. Máte v hlavě myšlenku? Chcete ty peníze? Tak víte co je potřeba udělat.

Afri, Izmi, Permon, Zappo

9 komentářů k příspěvku “Nadace pro larp beta”

 1. Zprvu bych chtěl říci, že mi to přijde jako smysluplný projekt. Opravdu mohou existovat zajímavé larpy, na které autor nemá finanční prostředky (jestli takové existují se záhy uvidí). Ale nemohu se nezeptat na pár štiplavých otázek, které (nejen larpovou) komunitou často prolétavájí:

  Představme si, že pořádám komorní larp, který se vám svým tématem a zpracováním zalíbil. Na jeho organizaci však potřebuji práci profesionálního zvukaře.
  Pokud si budu chtít onoho profesionálního zvukaře zaplatit – dostanu na něj dotaci? Kdyby zvukař byl můj kamarád, ale chtěl by za práci zaplatit – dostanu na něj dotaci? A kdybych ten zvukař byl já, dostanu dotaci? (do organizace vkládám svůj čas a práce se zvukem je práce jako každá jiná)

  Díky za odpovědi

 2. No, jen za sebe (a nevylučuju, že na to Afri, Permon nebo Izmi budou mít jiný názor) – hypotetických otázek jsme si kladli během vymýšlení tohoto několik a zcela záměrně jsme je nakonec ignorovali.
  Dám příklad – jsme schopni zabránit tomu, aby se peníze nepoužily jen na snížení ceny za larp, když si je lidé „vrátí„ z ruky do ruky? Jsme schopni zabránit tomu, aby hra sice byla otevřená ale reálně díky „předpozvánce„ se na ni stejně dostali jen kamarádi organizátorů? Jsme schopni dokázat, že informace skutečně proudí transparentně a že někde na soukromém diskuzním fóru není skutečné jádro informací?
  Těch hypotetických otázek dokáže člověk najít víc, ale šli jsme cestou, že neočekáváme desítky a stovky projektů, takže to bude vždy otázka konkrétního případu a konkrétních lidí. A než řešit hypotetické otázky (a spalovat jimi zbytečný čas a rozmělňovat myšlenku), tak jsme je nechali a necháváme být.

 3. Od Petrius,

  Wow! Tohle je hodně zajímavý nápad!
  Od jaké částky berete za smysluplné, aby vám někdo přidal nějaké prachy?

 4. Zappo: Díky, ale trochu se vyhýbáš otázce (dle vzoru Václava Moravce se zeptám podruhé a pak to utnu). To co ty popisuješ je doslovné obcházení pravidel či podraz vůči vašemu dobrému záměru. Vámi zvolené řešení mi přijde jako docela elegantní.

  Ale moje otázka není ani tak na obcházení, jako spíše co považuješ(te) za obcházení a co už nikoliv. Resp. jestli zaplatit si onoho zvukaře (…, kamaráda, sebe) je z vašich dotací legitimní či nikoliv.

 5. Moc peknej navrh, jsem zvedavej na projekty co se vam prihlasi ;)

  btw: ja osobne bych videl problem ne v penezich ale v case, takze mi neda se nezeptat. A co kdyby jste si penize nechali, a misto toho nabidli kazdy treba dva dny sveho casu? :)

 6. @Manik: (taky za sebe) Nemáme zatím přesnou představu, co přesně by tvůrci chtěli na své hře dotovat, tzn. na co by ty peníze konkrétně šly. Teprve ve srovnání a s ohledem na ostatní žádosti si dokážeme říct, jestli a co více je smysluplná dotace. Možná bohužel pro někoho, kdo si dá práci s tím něco sepisovat a předkládat (což ale nepovažujeme za ztracený čas), ale jak psal Zappo – přesnou specifikací bychom sebe akorát obírali o čas někomu možná zbytečně zavírali brány. Tzn. na tu otázku nejen že nedokážeme odpovědět, ale asi ani teď nechceme (projekt je zkrátka beta, jak proklamuje název).

 7. @Petrius: Řešíme čistě individuálně. Tzn. pokud chceš něco přihodit (budeme rádi), napiš mail se svojí představou. Podrobně jsme to zatím ani nediskutovali.

 8. Tak jste se konečně rozhoupali ? :) Nápad super, udělejte si ještě konto a nechte přispívat širokou veřejnost po troškách… A možná to reformulovat na soutěž „larpových projektů„ ? Ale to jste asi promýšleli…. Hm. Co udělat miniweb na http://nadacebeta.larpy.cz ?

 9. Pokusili jsme se shromáždit nejčastější dotazy ohledně projektu. Tady jsou a odpovědi k nim snad stručné a jasné ;-) Se zájmem čekáme, jaké další projekty se nám ještě přihlásí.

  Je ještě čas na podání přihlášky?
  Ano, přihlášky přijímáme až do konce března.

  Má smysl podávat přihlášku na moji hru, která neobsahuje závažná celospolečenská témata, ba dokonce se ani netváří jako hyperumělecký avantgardní projekt?
  Ano, rozhodně. Právě proto máme nadaci larpovou, aby udělovala finance hrám, které by v oficiálních nadacích měly problém.

  Kolik času budu mít mezi tím, kdy dotaci obdržím a kdy se bude muset hra konat?
  Rozhodnutí o udělení dotace bude známo nejpozději 30. dubna. Do týdne od vyhlášení by se dvě třetiny přiděleného obnosu měly objevit na organizačním účtu. Zbytek peněz dostanete až po realizaci hry.

  Nestrávím více času dokumentaci pro vás, než děláním larpu?
  Nikoliv. Informace, které chceme vidět před larpem, byste stejně zveřejnili (webová stránka, atd.) Zpráva po larpu pak nebude nikterak rozsáhlá – netoužíme po čtení nicneříkajících traktátů. Druhak vidíme další využití takto vzniklého materiálu (článek na larp/y.cz, prezentace na Odrazu, atd.) Rozhodně to nebude samoúčelný text.

  Co se musí stát, abyste chtěli peníze vrátit?
  a) hra vůbec neproběhne
  b) hra se bude významně odlišovat od návrhu (podvod)
  c) pokud po hře nebude výstup, nemusí dorazit druhá část peněz

  Už je někdo přihlášený?
  Ano, máme již dva přihlášené projekty.

Zanechte komentář

Nejčastější štítky

Archivy