Přihlásit se | Registrace

Roslav: Larpy jsou pro mne víc než druhá míza

Roslav

Za poslední rok a půl se objevil na mnoha akcích, naposledy na Odraze. Už jste si ho určitě všimli, protože věkem mezi klasické hráče nezapadá. Že to ničemu nevadí, všichni vědí, ale je skvělé, když se povede pro tuto zábavu nadchnout i někoho z generace našich rodičů. Osmapadesátiletého Jaroslava „Roslava„ Vovse z Pardubic přivedla k larpům jeho osmnáctiletá dcera Irena „Iris„ Vovsová – na akce teď často jezdí spolu. „Jediný, kdo u nás doma dospěl, je má paní,„ směje se Roslav.

Jak ses k larpům dostal, co byla Tvoje první akce?
Roslav: Zaujaly mne vlastně náhodou, když mi dcera ukázala v časopise Pevnost pozvánku na Projekt Systém. Řekla: „Tati, pojeď se mnou,“ tak jsem jel.

Bavilo tě být někým jiným?
Už mne to chytilo a nepustilo. Navíc pro mne Systém dosud představuje jeden z vrcholných larpových zážitků.

Jak se ti s Iris hrálo, hádali jste se třeba doma o hře?
Během samotné akce jsme se až tak nepotkali. Máme myslím nadstandardní vztahy, nicméně máme také různá pojetí a různé pohledy na věc, takže občas ano.

Změnily larpy nějak tvůj vztah s Iris?
Určitě. Najednou se pohybujeme ve stejné komunitě, střetáváme se v situacích, ve kterých bychom se normálně nepotkali, trávíme spolu náš volný čas. Mně se to líbí. Nechci mluvit za Iris, ale mám dojem, že jí snad taky.

Jak na hraní larpů reaguje tvá žena?
Jak říká Iriska, doma musí být alespoň jeden dospělý – tak to je naše maminka. Má žena není larpy zas tak nadšená, nejsme často doma, na druhou stranu si myslím, že nám alespoň ve skrytu duše fandí.

Myslíš, že si někdy zahraje?
To skoro určitě ne. Hráčka to není.

Jak jsi vlastně dosud trávil svůj volný čas?
V mládí jsem býval jeskyňář a pak jsem se postupně dostal do docela zvláštního odvětví, když jsem začal hrát sportovně mariáš. To mě ale tolik nenaplňovalo… O larpech mohu říct, že mne vrátily do života. Je to pro mne zásadní změna, jsem rád, že jsem ji potkal.

Je to druhá míza?
Je to víc než druhá míza. Jednak mne to dostalo do společnosti mladých lidí. Mám pocit, že sám jsem ještě dospět nestačil a jak okolí stárne, vztahy s mými vrstevníky se trochu narušily. A také jsem vlastně zase někam zapadl.

Odraz je akce pro organizátory, ale za vlastní larp zatím zářez na pažbě nemáš. Proč tu jsi?
Přečetl jsem si, že je tu program i pro hráče, tak jsem se chtěl dozvědět, co se okolo děje. Částečně jsem získal moudra, která mne mohou pomoct jednou přesunout mezi organizátory.

Takže hodláš vytvořit vlastní larp?
To je zatím silné slovo, i když jsem o tom už samozřejmě přemýšlel.

Kde se tedy vidíš za pět let?
Doufám, že víceméně na stejném místě. Budu jezdit po akcích.

Máš nějaký svůj vysněný larp?
Hrál jsem už několik larpů, které mi přišly téměř dokonalé, takže doufám, že takových prostě bude dost a že si je zahraju. Přibývají noví autoři, i jen za tu dobu, co larpovou scénu sleduju, mi připadá, že se nabídka rozšířila, a to je skvělé.

Ví vůbec o tomto koníčku tví kolegové v práci?
Ale ano, osvětu jsem udělal.

A zlákal jsi už někoho?
Zatím ne. Ale snažím se to v okolí dostat do povědomí, aby vůbec lidé věděli, o co jde. On se toho někdo chytí. Nevím, co konkrétně by je mohlo přilákat, dokud nějakou hru nevyzkouší, stejně nebudou chápat nic. Myslím, že cesta k veřejnosti by mohla vést přes teambuilding. Mnoho lidí to tu sice zavrhuje, ale já to vnímám jako dobrý způsob šíření larpů.

Změnilo hraní larpů nějak tvůj život prakticky?
To rozhodně. Líbí se mi třeba, jak je snadné sledovat konání většiny akcí na Facebooku. Já určitě nemohu a nechci prolézat tisíc webových stránek.

Na jakou další akci se těšíš a proč?
Už teď se těším na Larpvíkend. A zjistil jsem navíc, že v Pardubicích funguje poměrně nová skupina organizátorů LarPard. Budou pořádat larp jednou za měsíc a za dva týdny chystají workshop improvizačního divadla, což mne určitě zajímá. Minulý týden zase představili larp Exodus, který mne příjemně překvapil. Vlastně mi přišel fakt dobrý.

Jeden komentář k příspěvku “Roslav: Larpy jsou pro mne víc než druhá míza”

  1. Pěkný rozhovor :)
    Jen uvedu na pravou míru „Odraz je akce pro organizátory„. Nejen, takže Roslav tam byl správně :) Jak uvádí motto Odrazu od svého vzniku: „O tvorbě pro hráče, o teorii pro tvůrce, o hře pro teoretiky.„

Zanechte komentář

Nejčastější štítky

Archivy