Přihlásit se | Registrace

Všechno, co jste vždycky chtěli vědět o Snech, ale báli jste se zeptat

Země snů

Následující článek se vám pokusí formou otázek a odpovědí přiblížit námi pořádanou hru Země snů 2009 – Rok ticha, která proběhne 6. – 9. srpna 2009 již tradičně v Oldřichově u Písku.

A protože bychom vás neradi oblažili jen reklamou, ve které se dozvíte, že by bylo super, kdybyste přijeli, a nic víc, pokusili jsme se blíže rozepsat, jak je hra stavěná, co vás bude čekat a proč si tedy myslíme, že by vážně bylo super, kdybyste přijeli.

O čem Sny jsou?

O kouzelné říši, kde žijí vedle sebe Sny tradiční i moderní, krásné sny i noční můry. O jejich sporech a příbězích, které se mezi nimi odehrávají, o dobrodružstvích, která prožívají… a letos i o slavnostním Turnaji, ve kterém se utkají šampioni sousedních snových říší.

Země snů čerpá motivy z díla Neila Gaimana a hlavně pak z celého souhrnu lidské mytologie, historie, kultury i popkultury. U jednoho stolu zde může zpívat pirát s motorkářem, v jednom souboji se zde může utkat anděl s Thorem a romantický básník Máchova typu zde může s drsným soukromým očkem pátrat po tom, kdo zradil nekromanty a ukradl motýlům na Mýtině barvu.

Jak se Sny tvoří?

Země snů

Hra samotná je stavěna na následujících základech: Ve hře se nachází pár velmi zřetelných a velkých linií, které se táhnou celou hrou, jsou pro všechny hráče čitelné a v podstatě není problém se k nim kdykoliv přidat (Turnaj, boje o moc). Jsou to linie, které hře dávají celkové tempo (formou pravidelných setkání, různých rituálů, zlomových okamžiků atd.) a které nějakým způsobem ovlivňují prakticky všechny postavy.

Dále jsou zde takzvané „skupinové linie„ – silné linky primárně určené pro pět šest hráčů, do kterých se můžou (nemusí) zapojit libovolné skupinky postav. Jako příklad poslouží loňská linie postav svázaných se Smrtí, kde se Doktor snažil Smrt za každou cenu dostat do nevýhodné pozice, a pak z ní vydírat její tajemství, baron Samedi se ji pokoušel ochránit před vnějším vlivem, Epidemie ji ve svém šílenství toužila nakazit a Válka prostě zabít a nahradit. Všichni z této skupiny pak šli po stejné linii: potřebovali sehnat co nejvíce kopií klíčové knihy (rozprostřené po dalších hráčích a lokacích) a zároveň se snažili najít další postavy s podobným zájmem a zastrašit je nebo s nimi uzavřít dohodu.

Poslední skupinou zápletek jsou zápletky „osobní„. Každý Sen zná svoji cestu k tzv. Naplnění a každý hráč si tak stanovuje pět vlastních drobných i větších úkolů, které hodlá v průběhu hry splnit. Díky tomu si může hru co nejvíce přizpůsobit svým potřebám a očekáváním. Sem patří různé vaše osobní motivace – např. chuť odehrát si příběh o romantické lásce á la Kráska a zvíře, prožít příběh šíleného vědce, či touha vyrovnat se Bohu.

To vše je doplněno o drobné události (přijel pohádkový trh), prvky zážitkové pedagogiky (různé prolézačky, hádanky, souboje, řešení morálních problémů) a samozřejmě hry v roli mezi samotnými hráči.

Jak se Sny hrají?

Země snů

Sny se snaží být hrou, ve které hráči hrají tak, aby společně vytvořili kvalitní příběh a krásné scény. Ve hře je sice velké množství různých konfliktů, bojů o moc a intrik, ale to vše je nám hlavně prostředkem. Postavy vámi hrané se budou ocitat v pozici zrádců, zrazených, vítězů i poražených – a my doufáme, že si vše z toho užijete.

Země snů se nesnaží vytvořit soutěž dokonale vyrovnaných herních skupin, ve které rozhodnou jenom vaše hráčské schopnosti. Země snů je často k postavám ohromně nefér – ale snažíme se, aby i pád byl zábavný. Kdybychom měli zařadit Zemi snů do trojcestného modelu, bude někde mezi dramatickouimerzivní hrou, přičemž vzhledem k tématu bude mít mnohem blíže k dramatu. Rovněž by tuto hru dobře vystihlo heslo: Hráči pro hráče.

Pro koho jsou Sny určeny?

Pro všechny, kteří se chtějí ponořit do příběhu a prožít si ho. Pro ty, kteří chtějí ostatním příběh vyprávět. Pro ty, kteří chtějí objevovat stará tajemství, nacházet padouchy a páchat geniální zločiny. Pro hráče v larpu zcela nezběhlého i pro ostřílené veterány. Pro ty, kteří mají rádi akční vložky. Sny nejsou nijak uzavřenou hrou – každý rok rádi přivítáme nové hráče.

Sny jsou zkrátka určeny pro každého, kdo si rád hraje. Postavy umíme přizpůsobit přesně na tělo a pustit vás přesně k těm složkám hry, které vás zajímají. A navíc – hra je koncipována tak, že pokud vám nějaká linie nebo prvek nesedne, není problém ho ignorovat a věnovat se něčemu úplně jinému.

Sny nejsou vhodné pro gamisty. Sny také (už kvůli tématu) nejsou hrou zaměřenou na plnou autentičnost kulis a rekvizit. Sny umí vypadat poměrně složitě a komplexně – a vzhledem k jejich jinakosti může být těžké si před hrou představit, jak vlastně probíhají. I když jsme se pokusili vám dát poměrně blízký obrázek, zkuste se určitě ptát dál.

Co mohu udělat pro to, abych se Snů účastnil?

Země snů

Nejdřív se ujistěte, že máte čas od 6. srpna (čtvrtek, příjezd a registrace, začátek hry kolem desáté hodiny) do 9. srpna (neděle, hra končí v sobotu večer, poté následuje afterparty a reflexe). Pokud máte, existují tři cesty, jak se zúčastnit Země snů:

 • Rozhodnete se hrát, pročtete si stránky, vytvoříte přibližnou představu Snu, který chcete ztvárnit, napíšete nám na kontaktní mail a společně vytvoříme váš Sen.
 • Rozhodnete se hrát, pročtete si stránky a zjistíte, že vás zaujala nějaká volná konkurzní role. V takovém případě nám napíšete o jakou roli máte zájem a proč. My se vám poté ozveme a dohodneme podrobnosti.
 • Rozhodnete se hrát, pročtete si stránky a zjistíte, že nevíte jak správně naformulovat, co vlastně chcete hrát. V takovém případě nám pošlete mail, ve kterém zmíníte, kdo jste, jaký směr by vás jako hráče zajímal a čeho byste se rádi vyvarovali. My se vám pokusíme nabídnout několik možností, na základě kterých společně sestrojíme vaši postavu.
 • Rozhodnete se hrát různé krátkodobé postavy. Krátkodobé postavy oživují lokace a události ve hře. Oproti minulým ročníkům se na letošních Snech nejedná pouze o různé strašáky, které je třeba zmlátit – více než polovina krátkodobých postav zahrnuje role mnohem více divadelní než akční. V případě, že byste se rozhodli hrát krátkodobé postavy, bychom vám byli ohromně vděční.

Poté zbývá zaplatit registrační poplatek, který je stanoven na 350 Kč. Členové ASF platí o 50 Kč méně, představitelé krátkodobých postav platí zlomkovou částku. O detailech (přesná částka, číslo účtu) budou hráči informováni v průběhu června.

Pak už stačí jen průběžně komunikovat, připravit si kostým a další rekvizity, v týdnu před hrou přečíst poslední informace; a samozřejmě – přijet.

Kde mohu najít další informace?

V první řadě na stránkách Země snů. Dále pak na kontaktním mailu zemesnu@seznam.cz.

Hra disponuje také vlastním diskuzním klubem na Hofylandu a je zaznamenána jako událost na Facebooku. Pokud máte sebemenší nejasnost nebo pochybnost, zeptejte se.

Letošní Sny pro vás připravuje Lukáš „Kytka„ Brychta, dlouholetý hráč larpů, a David „Daysir„ Wagner, autor velké části larpů, které Lukáš hrál, a také poměrně dosti larpů, které Lukáš nehrál. Země snů 2009 – Rok ticha je rovněž připravována v úzké spolupráci s ASF, o.s.

Děkujeme za pozornost.

6 komentářů k příspěvku “Všechno, co jste vždycky chtěli vědět o Snech, ale báli jste se zeptat”

 1. Mám len jednu otázku. Keď píšeš, že hra nie je vhodná pre gamistov, znamená to, že postavy nebudú mať herné ciele, za ktorými by mohli ísť a ktoré by mohli dosiahnuť(z ostatného popisu mi však vychádza, že hra by mala byť silne postavená na konkrétnych cieľoch), alebo to znamená len to, že niektorým postavám nebude umožnené nakoniec z nastavenia hry svoje ciele splniť?
  (pýtam sa len kvôli tomu, aby som to správne pochopila :)

 2. Od Daysir,

  Spíše jinak.

  Ve hře je spousta cílů a konkrétních úkolů – a všechny jsou splnitelné. Existují jenom zásadní rozdíly v obtížnosti nastavení. Hra je stavěna tak že každý má šanci, vyhýbáme se „odsouzen k neúspěchu„ a těm kteří mají těžší nastavení to také na férovku říkáme – ale myslíme že díky tomu je hra nezajímavá pro čistého gamistu.

  Rozumíme si lépe?

 3. Jo, myslím, že už to chápem :) Ďakujem.

 4. Od Daysir,

  Pro zájemce o účast na hře – je volných posledních 10 hráčských míst a sedm pro představitele krátkodobých rolí. Pokud máte zájem, rozhoupejte se:)

 5. Ahoj.
  Chtěla bych na nějaký larp, ještě jsem na žádném nebyla a tenhle se mi docela líbí.
  Jenže se nemůžu dostat na ty stránky…
  Takže se chci zeptat:
  1. Bude něco takového i v roce 2010
  2. Má to ještě jiné stránky, kam by se dalo dostat?
  3. Od kolika je to let

 6. Altura: podrobnosti k letošním Snům by měly být k nalezení na stránkách http://madfairy.cz/sny/ .

Zanechte komentář

Nejčastější štítky

Archivy