Přihlásit se | Registrace

Doušek pozdního léta

Latté

Než se k vám dostane dokonalá káva v podobě podzimního latté, které na vašem jazyku vyvolá vzpomínku na sluncem prohřáté plantáže, projde dlouhou cestu. A výsledek v podobě rozplývající se chuti snoubící v sobě pečlivý výběr bobů, dokonalé pražení i zručnou přípravu ve vaší oblíbené kavárničce musí stát za to. Každý jeden chybný krok se projeví v podtónu, který nikdo z nás v kávě nechce. Umění zpracování larpu je stejně náročné a krásné jako umění zpracování kávy.

Organizátoři z Court of Moravia, o.s. říkají, že vás sice nenaučí pražit kávu, ale za to se na larpovém tvůrčím táboře Latté naučíte, jak dělat larpy. Co je k tomuto projektu vede, jaká jsou jejich očekávání a rizika představí dnešní článek.

Pár slov o Latté

Šálek latté

Latté je několikadenní tvůrčí kurz mimo město, určený pro organizátory i hráče larpů. Čekají na vás semináře z oblasti tvorby her, dílny, zaměřené na hráčské i herecké dovednosti a společné diskuze nad danými tématy, na které není obvykle na konferencích či conech tolik času.

Věříme, že již je dostatek zájemců, kteří se pohybují kolem larpů a mají ochotu se naučit něco nového, ať již přímou cestou od lektorů či vzájemným sdílením zkušeností. Tábor je připraven především s úmyslem osobního rozvoje všech zúčastněných, což ovšem neznamená, že své místo nemají i zábavné (nejen larpové) hry a volné chvíle pro vzájemné poznání.

Po zkušenostech s víkendovými dílnami i týdenními prázdninovými kurzy zážitkové pedagogiky jsme se rozhodli pro variantu téměř týdenní akce. Je nám jasné, že tři všední dny na počátku září mohou být pro někoho překážkou, ale věříme, že přínos akce bude stát za tři dny případné dovolené. Na rozdíl od víkendovek bude mnohem více času pracovat s opravdovou tvorbou, dokončit diskuze ke smysluplným výstupům a také bude lepší příležitost se skutečně seznámit.

Motivace organizátorů

Školící místnost

Organizujeme larpy již několik let a je nám jasné, že tu nebudeme věčně. Když jsme začínali, neměli jsme mnoho příležitostí se naučit systematicky něco od starších organizátorů, a na spoustu věcí jsme museli přijít znovu. Nyní (ačkoliv se samozřejmě stále učíme) se domníváme, že již máme, co bychom předali novým hráčům i organizátorům. Uvedli jsme přednášky i dílny o tvorbě i hraní na různých konferencích, conech či v rámci víkendových programů. Ale jsou to vždy jen střípky.

Chceme hrát i organizovat lepší hry a chceme vyvrátit mýtus, že skvělá hra je záležitostí rozpočtu dané akce. Rozpočet má svůj význam, ale dramaturgie, scénář, herní mechaniky a zapojení hráčů do tvorby i realizace mají vliv mnohem větší. Některé techniky a postupy je snazší si ujasnit a natrénovat, než je náhodně objevovat a věříme, že rychlejší zvládnutí základů povede k lepším hrám.

Především však chceme udělat akci, která vás i nás bude bavit. Věnujeme se šíření pojmu larp mezi nejšiřší veřejnost, ale to neznamená, že bychom neměli chuť udělat akci, která bude ve více komunitním duchu. Nepočítáme s tím, že bychom dělali ještě další ročník, ale máme na srdci pár věcí, které chceme předat dál, než bude příliš pozdě a my už nebudeme mít čas ani síly na takovouto akci.

Organizační zajištění

Servírka

V průběhu celé akce je zajištěné stravování formou plné penze, kuchaře nám bude dělat přímo pan domácí. Ubytování je připravené v kamenné budově ve společných místnosnostech na postelích ve vlastním spacáku. K dispozici pak budou prostory pro dílny pod střechou i pod širým nebem (s ohledem na počasí) a les začíná doslova přes silnici. Nejbližší restaurační zařízení se nachází asi 100 metrů daleko a milá obsluha se na Latté těší již nyní.

Celou akci organizačně i lektorsky zajišťujeme sami. Tvoříme a realizujeme larpy od roku 2003 a vycházíme nejen ze svých praktických znalostí, nashromážděných při přípravě a realizacích desítek her, ale i z odborných základů tvůrčí práce s neherci.

Klíčové informace

 • Termín: Úterý 7/9 od 18:00 – neděle 12/9 do 15:00
 • Místo: Školící a vzdělávací centrum ČTU Obůrka u Blanska
 • Příspěvek do 30/7: 1800,- pro účastníky, kteří se zaregistrují a zaplatí do daného data (včetně)
 • Příspěvek do 27/8: 2100,- pro účastníky, kteří se zaregistrují a zaplatí do daného data (včetně)
 • Sleva pro studenty: 10% z příspěvku (1620,- / 1890,-)
 • Stránka akce: Latté – Larpový tvůrčí tébor.

Pokud to myslíte s larpy vážně a chyběla vám akce, kde byste mohli získat více vědomostí a dovedností s jejich hraním či tvorbou, pak je šálek Latté nachystán právě pro vás.

3 komentářů k příspěvku “Doušek pozdního léta”

 1. Dvě věci mi pořád vyskakovaly v hlavě, když jsem to četl – jednak ta až nostalgicky stařecká lítostivost („nebudeme tu věčně„, „než bude příliš pozdě„ atd) a za druhé, pořád nevím, pro koho je to určený.
  Pro hráče, kteří chtějí pracovat na svém hraní a nahlédnout do tvorby larpů, aby si třeba nějaký udělali? Pro začínající organizátory, kteří už třeba něco zorganizovali, ví, že něco dělají blbě, ale nemají problém s tím se to od někoho dozvědět, místo aby sami hledali kudy všudy cesta nevede – a nebo pro otrlé organizátory, kteří mají dost za sebou a hledají nové směry, mají zkušenosti, kterými umí srovnat předávané informace a kteří ví co chtějí a kde je bota tlačí?

 2. Trocha stařecké lítosti nad současným stavem tam je, to nepopírám. Možná to bude věkem, krizí po třicítce, co já vím. Alespoň tam není cítit nic horšího ;).

  Teď k tvé otázce. Jsou tam témata typu:

  – tvorba larpu, asi nejvíce pro začínající orgy nebo hráče, co s tím koketují
  – herecká dílny (pro larpery), asi nejvíce pro hráče, pro orgy spíše vhodné na vypnutí mozku
  – rozehrávání hry a roel, což je ideální pro hráče (co dělat v pískovišti nebo špatně postavené hře), stejně jako pro orgy (co hráčům říci, když chci, aby hráli nějak)

  Ono to není oddělené zcela striktně, protože hráč, který chápe, jak je hra vystavěná se v ní orientuje (a tím i hraje) lépe, než když „se nechává překvapit„ (protože často není moc čím). A na druhou stranu organizátor, který neví, co chtějí hráči (tím, že si sám vyzkouší efekt vlastní mechaniky), neudělá zábavnou hru. Do praktických dílen jsou pak míchané hry a aktivity pro lidi, bez ohledu na jejich zaměření.

  Úplně otrlí organizátoři pochopitelně nevytěží z té akce tolik, co ti méně zkušení, ale na druhou stranu budou mít možnost alespoň konfrontovat svůj pohled s jiným, což pro opravdu zkušeného orga je vždy posun vpřed.

 3. Dost o tom uvažuji (pro oba pohledy), ale problém s krizí po třicítce musím zpracovat :-)

Zanechte komentář

Nejčastější štítky

Archivy