V jeepu s Frederikem
Neuvědomuji si, že bychom kdy v Česku přivítali nějakou zahraniční larpovou osobnost. Nicméně česká scéna se neustále vyvíjí a tak jsme si 6. září konečně mohli modře vybarvit i tohle políčko larpového života.
Do Česka totiž dorazil jeden ze známých skandinávských tvůrců larpových her a přední představitel hnutí Jeepen, Frederik Berg Østergaard.
Pokud jste tuto událost minuli, přinášíme vám z ní krátkou reportáž. Pokud naopak netušíte, co je Jeepen, kde Skandinávie leží a pochybujete o významu mezinárodních návštěv, tento článek vám zkusí vysvětlit, proč mělo smysl Frederika potkat.
Kdo je Frederik
Frederik Berg Østergaard je Dán žijící ve Švýcarsku. Je mu 33 let, je ženatý, pracuje jako návrhář rolových her a v mezičase dokončuje studia religionistiky a populární kultury na univerzitě v Kodani. Je jedním z předních členů Jeepen komuny, autor řady jeep her a (v Česku často citovaného) larpu U-359 (trailer k vidění na YouTube), který se odehrával na palubě vyřazené ponorky.
S Čechy se setkal na každoroční skandinávské larpové konferenci Knudepunkt (česky jako Křižovatka; předobraz českého Odrazu). Protože Česko je jedna z mála neskandinávských zemí, na jejíž scéně se hrají i jiné larpy než fantasy, vampýří a post-apokalyptické outdoorové akce, padla si česká výprava s Frederikem do oka a přesvědčila ho k návštěvě Česka.
O setkání (a Frederikovi)
Setkání, zorganizované sdružením Court of Moravia, o.s. probíhalo v prostorách nově zrekonstruovaného divadelního sálu na Centru 8D. Všechny přednášky i hry probíhaly v angličtině, ale vzhledem k tomu, že Frederik mluví skutečně srozumitelně, nebyl s ničím problém.
Jako rozehřívací uvítání, před samotnou přednáškou, sehrál Frederik se čtyřmi dobrovolníky krátkou hru Lady and Otto. Je to jeep hříčka pro dva hráče, zaměřená na procvičení jeep technik, improvizačních schopností a dovednosti stavět dramatické situace bez použití prvoplánových konfliktů.
Hnutí Jeepen, jak Frederik vysvětlil ve své následující prezentaci, je volné seskupení všech možných Skandinávců, kteří razí vlastní styl her, které stojí na pomezí komorního larpu a klasického RPG.
Problematice jeepformy je na tomto portálu již věnován poměrně rozsáhlý článek, já pouze shrnu, že z klasických stolních rolových her her si jeepforma bere možnost hrát různé scény v neutrálním prostředí (ve stejné místnosti může být jak obchodní centrum, tak hluboký les) či metody střihu. Z larpu pak jeepforma přebírá hraní celým tělem a absenci metaherní komunikace. Náměty se jeepenové hry téměř výhradně zaměřují na témata a problémy, které známe z běžného života. Milostné vztahy, psychické problémy, životní traumata či komediálnost běžného života. Programově se však v žádné z těchto her nevyskytují draci, upíři ani jiné fantastické motivy. Jeep hry jsou hry o tomto světě a tomto životě.
Na setkání Frederik přímo vedl plnohodnotný jeepformový larp Upgrade!. Jedná se o komediální formát, ve které osm hráčů (4 smíšené páry) představuje soutěžící, kteří se přihlásili do reality show, v rámci které si vzájemně prohodí své partnery, aby zjistili, zda jim původní vztah vyhovuje, či ne.
Princip hry je pak jednoduchý: Osmice hráčů sedí ve studiu a retrospektivně spolu sehrávají nejzajímavější scény, které se v realitě hry během celého týdne seběhly. Díky jeep technikám si mohou do svých scén navzájem vstupovat, měnit je, hrát sobě navzájem vnitřní hlasy či posouvat významy už daných věcí. Kdykoli hra upadne do mrtvého bodu, mohou se hráči scénickým střihem přenést k libovolné jiné situaci. Upgrade! byl charakteristický tím, že měl neuvěřitelný spád. Na dramatické situace se v něm nemuselo čekat, navazovaly plynule jedna na druhou a neustále se něco dělo. Překlenout hluché místo či rozproudit nefungující scénu mohl každý, proto hra běžela opravdu svižně.
Jeepforma obsahuje řadu mechanik a myšlenek, které mohou posunout úvahy larpového organizátora zcela novým směrem. A je podle mě škoda, že zdaleka ne všichni organizátoři mají oči a uši otevřené takovýmto novým věcem a postupům. Netvrdím, že je nezbytné zakomponovat do každého larpu jeep mechaniky. Myslím si ale, že je nezbytné nepřestávat o larpu přemýšlet novými způsoby, přicházet s novými hrami a snažit se posunovat jeho hranice.
O Skandinávii (a larpu)
Skandinávie je v Česku tradičně pokládána za meku nefantastických larpů a alternativního přístupu ke hře; ačkoli počet Čechů, kteří kdy hráli nějaký Skandinávský larp, je minimální. Osobně jsem k nim nepatřil a byl jsem vždycky trochu zmatený, jak to s tou Skandinávii vlastně je. Nestane se z ní jakýsi velký bratr, ke kterému je potřeba vzhlížet, dohánět ho a předhánět (což se velmi rychle zprotiví)?
Frederikova návštěva mě uklidnila zjištěním, že skandinávská larpová scéna má také svoje problémy a že to tam s larpy není zdaleka tak nablýskané, jak se může zdát. Překvapivou zprávou pro mě kupříkladu bylo, že i ve Skandinávii jsou fantasy akce a festivaly v přírodě majoritní. Komorní a alternativní hry jsou tam také v menšině a žijí převážně z dotací či jsou financovány samotnými organizátory.
Skandinávci to nějak dělají – což ale neznamená, že to musíme dělat stejně. Věřím, že si najdeme vlastní cestu stavby larpu a fungování tohoto fenoménu. Jen bude lepší dělat to s vědomím toho, že kolem nás je Evropa, kde už některé věci zkusili, že nějaké fungují a některé ne. Tohle setkání mě hlavně utvrdilo v tom, že je mnohem lepší o Skandinávcích uvažovat jako o kolezích; ne jako o tupě následovaném vzoru.
Závěrem
Osobně se domnívám, že setkání s Frederikem mělo hned několik šťastných rovin. Jednou z nich byla skutečnost, že se setkání účastnilo hned několik slovenských larperů a organizátorů larpu. Kromě setkávání s Dány tak vzniknul i prostor pro setkání Čechů a Slováků. Druhou šťastnou rovinou bylo zjištění, že se všude něco děje. Larp se na severu vyvíjí, mění, vznikají akce a řada lidí je skutečně zvědavá na to, co se děje v jiných státech. Vzhledem k tomu, že problém už nejsou ani jazykové ani státní hranice, možná je skutečně čas začít uvažovat o larpu v internacionálním měřítku.
Pokud tento report uzavřu větou, že během setkání panovala příjemná atmosféra, všichni jsme se bavili, strávili spolu příjemný den a užili si skvělou hru, bude to znít jako propagační a účelová lež. Proto se této frázi vyhnu a raději vám doporučím, ať se zkusíte zeptat kohokoli, kdo na setkání s Frederikem byl.
Touto cestou ještě jednou děkuji Frederikovi za to, že přijal naše pozvání, s jeepem přijel a celé setkání vůbec mohlo proběhnout.
Kompletní galerie fotek z tohoto setkání je umístěna na stránkách Court of Moravia, o.s..
Osobně bych ještě rád poděkoval z pozice člena organizátorského týmu tohoto setkání všem zúčastněným hráčům. Atmosféra, kterou jsme společně vytvořili byla milá, vstřícná a přátelská a Frederik odjížděl jen s těmi nejlepšími pocity z příjemně stráveného víkendu. A to především vůči otevřenému a domáckému přístupu nás všech. Děkuji.
Přikládám e-mail od Frederika, který myslím hovoří za vše:
Hi Petr,
…
Line and I had a great time in Brno. Thanks for the hospitality and
the chance to see a very interesting country from the inside. Line and
I talked a lot about our experiences, and we’re both very impressed by
your skills and motivation. This is good. Looking forward to playing
some of your games one day.
Please give my regards to all I’ve met. I was a pleasure to meet so
many friendly and welcoming people.
…
/frederik
Diky Lischaiovi za skvelý článok, ktorý pripomenul zaujímavé zážitky zo soboty, a neostáva mi iné než súhlasiť. Som veľmi rada, že ste toto stretnutie zorganizovali. :)
Pěkné a zajímavé. Lituji, že jsem se do Brna nedostal.
Dobra praca. Prijemne citanie.
Mimochodom neplanuje sa na odraz 2009 nejaka sekcia nosnych pozvanych prednasatelov z vonku?